Sanal gerçeklik içeren e-devlet projesi

Avrupa CELTIC Araştırma ve Geliştirme Programı tarafından desteklenen, sosyal ağ temelli arttırılmış gerçeklik projesi CRUMBS’da Türkiye’yi SAMPAŞ temsil ediyor. Projenin kullanıcı deneyimini geliştirecek birçok e-Ticaret, e-Turizm ve e-Devletuygulamasına temel teşkil etmesi bekleniyor.

Yeni bir araştırmaya göre – sadece bu yıl- sosyal ağlara (Facebook, Twitter,  vb.) ulaşım için mobil cihazlarını kullanan kişi sayısı dünya genelinde 800 milyonu bulmuştur. CRUMBS projesi günlük hayatımızda kendini gitgide daha çok hissettiren bu trendi arkasına alarak, bir sosyal ağ yapısı üzerinden konum-temelli (Location-based) kullanıcı içeriklerini toplayan, organize ve servis eden bir artırılmış gerçeklik platformu oluşturmayı amaçlamaktadır.
CRUMBS platformu; mobil bir sosyal ağ üzerinde yaratılan ve farklı coğrafi koordinatlara değişik zamanlarda sabitlenmiş zengin multimedya içeriği ile gerçek zamanda mobil cihazların kameraları tarafından algılanan dış dünya arasında bir kapı işlevi görmek üzere tasarlanmaktadır. Bu platform üzerinden kullanıcılar bulundukları bir fiziki koordinatta – mobil cihazlarında yüklü gelişmiş bir uygulamayı kullanarak – ilgili koordinat özelinde, herhangi bir zamanda oluşturulmuş sosyal medya içeriği kırıntılarına (CRUMBS) erişerek, bulundukları yerle etkileşim kurabilecek, ilgili hatıralara ulaşabilecek ve çeşitli formatlarda geriye dönük içerik taraması yapabilecekler.
CRUMBS uygulaması mobil cihazında yüklü bir kullanıcı, herhangi bir ilgi noktasında (müze, saray vb.) dolaşırken mobil cihazını yönelttiği obje veya yapıyla ilgili tüm sosyal içeriğe ulaşabilecek, geriye dönük multi-medya içerik taraması yapabilecek. CRUMB içeriği söz konusu obje ile ilgili internette bulunan tüm verileri ve daha önce bu objenin 360 derece çevresinde yaratılmış tüm sosyal içeriği kullanıcıların bilgisine sunacak.

Haberin devamını okumak için tıkayınız.